12-06-2020 |

6. Pokoj noclegowy 2 osobowy z łazienką i balkonem

Widok na pokój nr 6 pensjonacie noclegowym Janosik w Zakopanem
Widok na pokój noclegowy nr 6.

Bardzo kompaktowy pokój 1 osobowy znajdujący się na 1 piętrze. W pokoju znajduje się czajnik , lodówka, łazienka z ręcznikami i płynem do mycia. Do dyspozycji odpoczywających jest duży taras z widokiem na panoramę Tatr, zaś dla pracujących - wygodne biurko.

Pokój nr 6 pensjonacie noclegowym Janosik w Zakopanem
Widok na jedno-osobowe łóżko w pokoju nr 6.


Motywem przewodnim pokoju są szarotki. Są to małe, rzadko już występujące kwiaty. W Polsce występują tylko w Tatrach. Te niepozornie wyglądające kwiaty są zdolne do przetrwania w bardzo ekstremalnych warunkach. Umożliwiają im to grube, mięsiste płatki przypominające filc. Płatki te chronią roślinę zarówno przed mrozem jak i upałem, który w okresie letnim, występuje często w wysokich partiach gór.
Szarotki, zwane również kocimi łapkami, rosną powyżej wysokości 825 m n.p.m..
Szarotka po zerwaniu, przez długie lata, zachowuje swój kształt i kolor - z tego powodu od dawnych czasów była i jest obiektem pożądania górskich turystów. Dawniej była masowo zrywana, ale dzisiaj jest pod ścisłą ochroną.
Już w roku 1880 w Statucie Towarzystwa Tatrzańskiego pojawił się zapis o jej ochronie (wówczas nazywana ją szarotą lub kocanką), zaś obecnie chroni ją ustawa TPN. Aktualnie w Tatrach szarotka występuje nader rzadko (przyczyniły się do tego zmienne warunki pogodowe - w szczególności kwaśne deszcze). Mimo tego jest niekwestionowanym symbolem roślinności tatrzańskiej. Jej wizerunki znajdują się na odznakach górskich, pamiątkach, koronkach, haftach, rzeźbach i fotografiach. Widnieje również na kartkach i znaczkach pocztowych.

O szarotce wspomina się także w sztuce. Maria Pawlikowska Jasnorzewska pisze…”gwiaździsta szarotka, biała zewnątrz a siwa od środka, poszła na skalne ściany…”

Jest ona symbolem Tatr zarówno w Polsce jak i na Słowacji ... znajduje się nawet na mundurach Jednostek Strzelców Podhalańskich, oraz żołnierzy Armii Republiki Austrii (symbol ten zatwierdził sam Cesarz Franciszek Józef). Szarotka jest również symbolem Alp, wcześniej tam nawet występowała. Jest ona reliktem epoki polodowcowej. Do Alp przywędrowała z…...Mongolii.
W drugiej połowie XIX wieku, kiedy to turystyka w Alpach zaczęła się bardzo dynamicznie rozwijać. Przełomowym był rok 1869 kiedy to powstał Niemiecki Związek Alpejski - organizacja wspierająca i promująca turystykę wspinaczkową. Ta właśnie organizacja zaczęła jako pierwsza stosować szarotkę jako swój symbol. Jak głosi legenda, podczas jednego z zebrań związkowych niejaki Karl von Haushofer (niemiecki profesor minerologii) sięgnął po kawałek chleba, zaczął modelować go w rękach, i ulepił jak z plasteliny model szarotki. Tak wszystkim zebranym model ten się spodobał, że podczas owego zebrania jego uczestnicy wybrali szarotkę na oficjalny symbol związku.

W tamtym też okresie rozwijała się nie tylko turystyka, ale i biznes pamiątkarski . Szarotka szybko stała się najpopularniejszym motywem zdobniczym powszechnie stosowanym na wszelkiego rodzaju pamiątkach - tym samym stała się symbolem Alp.

W naszym pensjonacie nie mogło też zabraknąć miejsca dla tej rośliny - symbolu Tatr i Alp - zapraszamy więc Państwa do naszego Pokoju Szarotkowego.

Łazienka pokoju nr 6

Lazienka w pokoju noclegowym nr 6
Łazienka z prysznicem w pokoju noclegowym nr 6.

W pokoju noclegowym nr 6 do dyspozycji gości jest łazienka z prysznicem, umywalką i wc.

ze śniadaniem

deser do śniadania na zamówienie w jadalni pensjonatu Janosik
śniadanie (za dopłatą)

Deser do śniadania serwowanego w jadalni pensjonatu.

z balkonem

Balkon prznależny do pokoju gościnnego nr 6
Balkon pokoju nr 6

Balkon wspólny do pokoju noclegowego nr 6 oraz pokoi 7 i 8.