12-06-2020 | Pensjonat Janosik
12. Pokoj noclegowy 3 osobowy z łazienką i balkonem

Pokój 3 osobowy typu studio. Znajduje się na II piętrze. W pierwszym pomieszczeniu znajduje się pojedyncze łóżko a w drugim - łóżko małżeńskie.

Pokój wyposażony jest w lodówkę i telewizor. Lodówka posłuży gościom do schłodzenia napojów wyskokowych.

Widok na góry z pokoju nr 12
Zamieszkując w tym pokoju macie Państwo wyjątkową możliwość zachwycania się widokiem Giewontu wprost z ... łóżka. Z przynależnego do pokoju balkonu można natomiast oglądać pasmo Gubałówki.
Z okien pokoju rozpościera się wyjątkowy widok na Giewont.
Giewont do takiego stopnia wrósł w zakopiański kajobraz , że określenie „pod Giewontem” stało się w języku potocznym synonimem ”w Zakopanem”. Dla wielu Polaków stał się on również symbolem Tatr. Do tego symbolu urósł on w 1901 roku, kiedy to na najwyższym wierzchołku masywu Giewontu , z inicjatywy zakopiańskiego proboszcza, księdza Kazimierza Kaszelewskiego, został wzniesiony 15-metrowej wysokości stalowy krzyż. Krzyż o kratownicowej konstrukcji został wykonany w elementach przez krakowską fabrykę Józefa Góreckiego i z niemałym wysiłkiem wniesiony i zamontowany na szczycie przez zakopiańczyków dla uczczenia ”narodzin” XX wieku.
Stał się on wkrótce celem tysięcy pielgrzymek i wycieczek o motywach częściej religijnych niż turystyczno-krajoznawczych. Rokrocznie udają się do niego liczni indywidualni pątnicy, wycieczki, grupy Oazowe, a w dniu 14 września także liczna pielgrzymka z zakopiańskiej Parafii Tatrzańskiej pod wezwaniem Św. Krzyża.
Najbardziej znany stał się jednak Giewont dzięki licznym baśniom i podaniom góralskim, w których mowa o wojsku śpiącym w ukrytej jaskini (dla wielu sam kształt masywu oglądany od północy przypomina postać śpiącego rycerza). Według legend, czas przebudzenia rycerzy przyjdzie, gdy będą potrzebni aby przybyć na ratunek Polsce. Legenda ta była często przytaczana w latach zaborów.
Giewont jest obecnie, oprócz Kasprowego Wierchu, najczęściej odwiedzanym szczytem tatrzańskim. Choć od dawna wchodzili nań zapewne myśliwi i juhasi, to pierwsze oficjalne uznane wejście zostało odnotowane w roku 1830, natomiast zimą pierwszy raz Giewont został zdobyty w 1904 roku. Do dnia dzisiejszego wejście na sam szczyt jest uważane za trudne i niebezpieczne.
Polecamy Państwu ten pokój i nie wątpimy że pobyt w nim będzie wyjątkowo miłym przeżyciem.
